Otázky a odpovede - Komplexná terapia

Prejsť na obsah

Otázky a odpovede

Čo je to Komplexná terapia?

    Na Wikipédii sa píše, že to je „Kombinácia rôznych liečebných metód u pacienta.“ Ja samozrejme nepoužívam pojem „pacient“, ale inak to v podstate vystihuje to, čo ponúkam. Navyše, pod liečením si nepredstavujem len odstránenie nejakého konkrétneho problému, ale celkové vylepšenie zdravotnej úrovne človeka a zlepšenie kvality života vo všetkých jeho ohľadoch.
    Len si musíte uvedomiť, že všetky informácie obsiahnuté na tejto stránke sú založené na tradičných zvykoch a alternatívnych liečebných praktikách. Každé použitie je len návrh a v žiadnom prípade nenahrádza odborné lekárske ošetrenie.

Takže to všetko čo ponúkaš spolu nejako súvisí?

    To, že človek sa skladá z tela, mysle a duše je asi najviac používané a väčšinovo akceptované tvrdenie. Ja som preto nakombinoval metódy a spôsoby, ktoré dokážu pomáhať každej zložke človeka, lebo sú navzájom previazané a hlboko sa vzájomne ovplyvňujú.

Aký význam má koučovanie?

    Mnoho ľudí si myslí, že kouč má svojho klienta poháňať alebo tlačiť do lepších výkonov a preto aj často koučovanie vnímajú negatívne. V životnom koučovaní je to ale inak. Dajme tomu, že sa nachádzate v situácii, ktorá na vás negatívne vplýva. Prídete za koučom, objasníte mu situáciu a vplyvy, ktoré to na vás má, no a kouč vás vhodne naformulovanými otázkami navedie k tomu, aby ste sa na sitáciu dokázali pozrieť inými očami než doposiaľ. Skrátka, pomôže vám nájsť cestu ako sa z miesta či situácie kde nechcete byť, dostanete na miesto, alebo do situácie, kde by ste chceli byť.

A čo je teda transformačný rozhovor?

    Tento pojem sa v životnom koučovaní používa preto, lebo počas procesu koučovacích rozhovorov príde k tomu, že v sebe objavíte niekoho, kým ste doposiaľ neboli. A nie je to len malá zmena. Použijem na to prirovnanie: húsenica, ktorá sa postupne vyvíja sa nestane len väčšou a silnejšou húsenicou, ona sa stane úplne niečím iným – pretransformuje sa na motýľa.

Dobre, koučovanie je zrejme spôsob, ako pomôcť mysli a ako pomôžeš telu?

    Keď vedome riešime svoje problémy, tak to nepomáha len mysli. Ako som hovoril, všetko so všetkým súvisí, takže ak si myslíme, že sme v pohode, tak sa tento pocit prenáša aj do tela a duše. A aby som tento proces zintenzívnil, môžem použiť Reiki alebo šamanský spôsob liečby. Telu pomôžem tým, že k ozdravným procesom dodám dostatok energie a urýchlim vylučovanie negatívnych zložiek extrakciou.

A ako pomôžeš duši?

    Reiki terapia a šamanská liečba sú široko spektrálne spôsoby liečby. Je to komplex metód, ktoré riešia celú našu existenciu a nielen našej osoby, ale aj priestor, ktorý obývame. A mne sa na tomto najviac páči to, že ja nie som ten, kto to všetko „robí“ a mohol by som teda do toho vnášať nejaké svoje osobné projekcie. Ako Reiki terapeut som len vodičom energie, ktorá prichádza z vesmíru a smeruje tam, kde ju človek potrebuje najviac. A ako šaman som len poslom, či kuriérom duchov, ktorí sú k nám súcitní, milosrdní a nápomocní.

A o čom je teda reflexológia, aromaterapia či kineziotaping?

    Sú to alternatívne medicínske praktiky, ktoré sa spoliehajú na inteligenciu tela, ktoré dokáže samo seba liečiť. Akurát na to potrebuje istý čas a vhodný stimul zvonku, lebo len málo z nás dokáže ovládať tieto záležitosti vedome. A navyše, dá sa týmto spôsobom aj diagnostikovať. A už potom len záleží na vašom uvážení či to konzultovať s lekárom, podstúpiť nejaké iné vyšetrenia alebo liečbu v zdravotníckom zariadení.

Dokážeš vyliečiť všetko?
 
    To je dobrá otázka :-) Mám nástroje, ktoré zatiaľ moderná medicína nemá, ale na druhej strane, nemám moderné medicínske technológie a odborné znalosti zdravotníckych pracovníkov. Veľmi by som si želal, aby aj u nás existovala "integratívna medícína", ktorá berie do úvahy celého človeka, jeho životný štýl, systém viery, myseľ, telo a ducha.
    
    Vo vyspelých krajinách, s novým povedomím, mnohí lekári a zdravotnícke zariadenia vo svojich priestoroch ponúkajú to, čo nazývame alternatívne modality, ako je šamanská liečba, Reiki, reflexná terapia, akupunktúra a podobne, alebo to aspoň odporúčajú svojim pacientom. No a vtedy sú liečebné výsledky až prekvapivo pozitívne.

Takže čo dokážeš vyliečiť?

    Myslím, že mnohé, ale v mojej práci je najpodstatnejšia práve duchovná stránka celej veci. Aby ste mi rozumeli - ja urobím všetko čo budem vedieť pre vaše uzdravenie, ale ako som hovoril - ja som, v šamanskej terminológii len "dutá kosť", ktorou preteká liečivá energia. Nie je mojou úlohou určovať jej množstvo a kvalitu.

    A navyše - akékoľvek liečenie je vždy tímová práca. Tento tím, tvoria predovšetkým liečiteľ a liečená osoba, lebo na úspech celého procesu má významný vplyv presvedčenie, dôvera a zapojenie tejto osoby. Pravdaže, do tohto tímu patria aj ľudia, ku ktorým má dotyčná osoba blízky vzťah a taktiež rôzne duchovné bytosti, ktoré máme všetci v našej tesnej blízkosti, či si to už uvedomujeme alebo neuvedomujeme.

    Skúste sa zamyslieť nad slovami starogréckeho filozofa Hérakleitosa: „Choroba dáva poznať hodnotu zdravia, zlo hodnotu dobra, hlad nasýtenia a únava hodnotu pokoja.“ Možno pochopíte, že prečo sa niekedy niečo neudeje tak, ako si želáme.

Čo je to vlastne tá šamanská extrakčná liečba?

    Toto je téma, o ktorej sa píšu knihy a šaman z tejto oblasti získava skúsenosti celý život. Pokúsim sa to ale vysvetliť čo najjednoduchšie.

    Šamanizmus, podobne ako indická ajurvéda alebo čínska medicína, vníma človeka celostne – jeho myseľ, duch i telo tvoria jeden celok. Predpokladáme, že akúkoľvek nepohodu či chorobu spôsobuje nerovnováha medzi týmito časťami tvoriacimi človeka. Alebo - nie je v harmónii len jedna z nich a tá potom negatívne ovplyvňuje aj tie ostatné.

    Pri šamanskej extrakčnej liečbe sa zameriavame na extrakciu – vytiahnutie toho, čo je v človeku navyše, alebo je toho priveľa a preto to spôsobuje problémy. No a potom, toto vyprázdnené či uvoľnené miesto vyplníme vitalitou, energiou liečenia, alebo čímkoľvek čo je potrebné na obnovenie rovnováhy a zdravia človeka.


Máš nejaké iné otázky?

 
 
© Vladimír Hrach - 2022, 2023
Vytvorené s pomocou WebSite X5
© Vladimír Hrach - 2022, 2023
Vytvorené s WebSite X5
Návrat na obsah